SAFF

Evropsko vijeće za vanjske poslove usvojilo novi zaključak o BiH: Referendum u RS-u prijetnja suverenosti

Facebook
Twitter
WhatsApp

Evropsko vijeće za vanjske poslove, koje čine ministri vanjskih poslova zemalja-članica Evropske unije i kojim predsjedava visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku EU-a Federica Mogherini, usvojilo je danas zaključke kojima se “izražava zabrinutost” zbog pripreme referenduma u RS-u o Sudu i Tužiteljstvu BiH.

Dana je podrška nastavku vojne misije EUFOR Althea i to u izvršnome mandatu, što uključuje i eventualno korištenje sile. Ističe se i da bi BiH morala prilagoditi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU-om zbog ulaska Hrvatske u punopravno članstvo u EU-u. To bi značilo prilagođavanje uvoznih kvota i “tradicionalnu” trgovinu kakva je bila u vrijeme dok je Hrvatska bila članica Srednjoevropskog ugovora o slobodnoj trgovini (CEFTA), čemu se vlasti u BiH protive.

Reforme pa aplikacija

Ministri vanjskih poslova EU-a naglasili su svoju podršku teritorijalnoj cjelovitosti BiH.

Pozdravili su usvajanje Reformske agende “koja znači važan korak prema kredibilnoj primjeni obaveza koje su preuzeli politički čelnici u BiH”.

-Evropsko vijeće poziva čelnike da iskoriste pozitivan trenutak u provođenju reformi, u skladu sa zahtjevima građana i u saradnji sa civilnim društvom. Značajan napredak u provođenju Reformske agende bit će potreban kako bi zahtjev za članstvo u EU-u uopće bio razmatran, a u skladu s prethodnim zaključcima vijeća – naglasili su danas ministri vanjskih poslova EU-a.

Što se tiče Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između BiH i EU-a, ministri su u zajedničkom zaključku istaknuli kako BiH mora u potpunosti ispuniti svoja opredjeljenja i obaveze iz tog sporazuma “uključujući i prilagodbu SSP-a” kojom bi se dao povlašteni status Hrvatskoj. Budući da ta zemlja nije u vrijeme potpisivanja SSP-a između BiH i EU-a bila zemlja članica, u SSP se mora dodati aneks, što su učinile druge zemlje koje su potencijalni kandidati što je BiH i zemlje-kandidati gdje spadaju Srbija, Crna Gora, Makedonija i Albanija ili kao što je Hrvatska morala uraditi nakon ulaska Slovenije u punopravno članstvo u EU-u.

Zabrinuti referendumom

Ministri su “izrazili zabrinutost” zbog priprema za referendum u RS-u o državnom pravosuđu naglasivši kako je to “izazov za koheziju, suverenost i teritorijalnu cjelovitost BiH” kao i “rizik podrivanja napora koji se poduzimanju za poboljšanje socioekonomske situacije u BiH”. Naglašava se da se sva pitanja vezana za pravosuđe trebaju rješavati u sklopu Strukturalnog dijaloga o pravosuđu.

EUFOR ostaje u BiH

Evropsko vijeće za vanjske poslove, odnosno ministri vanjskih poslova EU-a danas su ponovno potvrdili svoju podršku BiH u reformama na evropskom putu kazavši u zajedničkoj izjavi kako će nastaviti koristiti sve instrumente koje EU ima na raspolaganju. Pri tome su najavili ostanak evropske vojne misije EUFOR Althea u BiH u “izvršnom mandatu” kako bi se održalo sigurno okruženje, s naglaskom na jačanje kapaciteta i trening Oružanih snaga BiH. Vlasti u BiH, zajedno sa međunarodnom zajednicom, se “ohrabruje” da ubrzaju uništavanje viška naoružanja u BiH.

Faktor.ba

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA