SAFF

Nakon dolaska Trumpa u Bijelu kuću, zabilježen nagli porast islamofobije u SAD

Facebook
Twitter
WhatsApp

Priredio: Abdusamed Nasuf Bušatlić

Vijeće za američko-islamske odnose (CAIR) smatra da je stepen islamofobije u SAD-u za vrijeme predsjednika Donalda Trumpa, najizraženiji od napada na tornjeve u New Yorku, 11. septembra, 2001. godine do danas.

To je izjavio Ibrahim Huber, direktor za komunikacije u Vijeću, u intervjuu britanskom The Independentu u srijedu. “Intolerancija više nije usmjerena samo na američke muslimane, već i na mnoge etničke manjine i crnce”, rekao je Huber.

Ibrahim Huber je konstatovao da: “Predsjednik Trump nije razgovarao s pristalicama pokreta ”Bijela supremacija” (White Supremacy) u svjetlu rasističkih događaja u Charlottesvilleu u Virginiji u augustu.”

Naime, 12. augusta ubijena je jedna žena (32), a 19 muškaraca je povrijeđeno kada se jedan čovjek automobilom zabio u grupu ljudi koji su prisustvovali protestima bijelih rasista u Charlottesvilleu u Virginiji. Dok je 15 osoba ranjeno u krvavim sukobima između dvije strane.

Trump je kritikovao nasilje, rekavši kako je krivica “na obje strane”, bez jasne osude rasizma, izazivajući ljutite reakcije u zemlji.

Ibrahim Huber je kazao kako se fanatizam, islamofobija i rasizam, danas javno i otvoreno pokazuje, a na pitanje je li rastući trend islamofobije došao nakon što je Trump postao predsjednik Amerike, Huber je odgovorio: “Nema drugog objašnjenja.”

Vijeće je ranije objavilo putem svoje web stranice da prikuplja podatke o svim oblicima islamofobije koji su se desili u protekloj godini, a koji nisu bili medijski pokriveni.

Vijeće navodi da je, u razdoblju od januara do septembra, 2017. godine, zabilježeno 1.656 incidenta i napada na muslimane i 195 zločina iz mržnje.

Ibrahim Huber je objasnio da to predstavlja povećanje od 9% u napadima na muslimane i 20% povećanje zločina iz mržnje u odnosu na 2016. godinu.

Vijeće o američko-islamskim odnosima (CAIR) je institucija za odbranu građanskih prava i sloboda američkih muslimana ili stranaca, kao i za poboljšanje imidža islama u Sjedinjenim Američkim Državama, te sudjelovanje muslimana u političkom životu zemlje.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA