SAFF

Osmanović nakon izbora u Vijeće naroda: Mi smo kozmetika tamo, bez SNSD-a više se ništa ne može!

Facebook
Twitter
WhatsApp

Na drugoj posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, izabrani su delegati u Vijeću naroda Republike Srpske.

Od ukupno 28 delegata, po osam je iz srpskog, hrvatskog i bošnjačkog naroda, te četiri delegata iz reda ostalih.

Vijeće naroda ima predsjedavajućeg i tri potpredsjedavajuća koji su predstavnici sva tri konstitutivna naroda u Republici Srpskoj, predstavnika Ostalih naroda, te generalnog sekretara koji rukovodi Službom Vijeća naroda.

Osnovna funkcija Vijeća naroda Republike Srpske ogleda se u tome da štiti vitalni nacionalni interes konstitutivnih naroda u Republici Srpskoj. Zakoni, propisi i drugi opšti akti koje izglasa Narodna skupština, ali pod uslovom da tim zakonima, propisima i opštim aktima nisu povrijeđeni vitalni nacionalni interesi konstitutivnih naroda.

Međutim, jasno je da je Vijeće naroda već odavno izgubilo svoju primarnu ulogu u kojoj treba da štiti vitalne interese naroda. Prije svega to se odnosi na Bošnjake, koji u Vijeću naroda mogu biti kao ukrasno cvijeće. Naime, Bošnjaci u RS više neće moći, bez saglasnosti Milorada Dodika, pokretati pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa u Vijeću naroda RS.

Od osam izabranih Bošnjaka u Narodnoj skupštini RS, troje dolazi iz SNSD-a.

Adil Osmanović, koji je danas i imenovan u Vijeće naroda kaže da tih troje SNSD-ovih zastupnika će izabrati tri od ukupno osam delegata u Klubu Bošnjaka Vijeća naroda RS.

„Bez tih troje u Klubu Bošnjaka neće postojati dvotrećinska većina za pokretanje pitanja zaštite vitalnog nacionalnog bošnjačkog interesa, kaže Osmanović.

Također ističe da je najopasnije jer će moći se mijenjati Ustav RS-a.

„I to će proći bez volje Bošnjaka, jer brojke tako kažu“, dodaje Osmanović ističući da će njihova uloga biti samo kozmetička.

„Vijeće naroda izgubilo je svoju primarnu ulogu kada je riječ o Bošnjacima“, dodaje Osmanović.

No, za razliku od Federacije, visoki predstavnik Christian Schmidt se nije bavio promjenama u Republici Srpskoj, iako je, recimo, Ustavni sud BiH, odlučujući po zahtjevu Željka Komšića, utvrdio da izbor predsjednika i potpredsjednika RS nije u skladu za Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava.

(PATRIA)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA