SAFF

Pedijatrijska klinika KCUS-a: Novinski članci o lošoj higijeni su neistiniti i netačni

Facebook
Twitter
WhatsApp

Povodom članaka objavljenih u protekla tri dana u listu Dnevni avaz u kojima se, između ostalog, navodi kako su higijenski uslovi na Pedijatrijskoj klinici Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) izuzetno loši, te se u vezi s tim spominju i smrti nekoliko novorođenčadi, sa Pedijatrijske klinike KCUS-a oglasili su se saopćenjem u kojem navode da se pomenuti tekstovi “u potpunosti temelje na neistinitim ili pogrešno protumačenim informacijama”.

Saopćenje Pedijatrijske klinike KCUS-a prenosimo u cijelosti:

– U obrazloženju mjera sanitarnog inspektora kojim se nalaže provođenje općih i specifičnih uslova higijene te obezbjeđenje dovoljno resursa za njihovo provođenje stoji (citirano): “Broj registrovanih bolničkih infekcija od 01.01.2017.-01.03.2017. kreće se u prosjeku evropskih zemalja i u odnosu na prošlu godinu nije uočeno nikakvo povećanje, izuzev povećanja broja pacijenata.” Već ova činjenica je u očitoj diskrepanci sa neistinitim informacijama koje se plasiraju u navedenom članku.

  1. Slučaj djeteta sa infekcijom Acinetobacter baumani, upućenog u Austriju na operativni zahvat, dogodio se mnogo prije sadašnjeg menadžmenta (prije više od 3 godine). Ova bakterija se nažalost (u eri bakterijske rezistencije) javlja u svim intenzivnim njegama u svijetu, a njena pojava nalaže stroge epidemiološke mjere izolacije i tretmana.
  2. Dijete P. muško nedonošče (ime majke je eksplicitno navedeno u tekstu) je umrlo zbog ekstremne nedonešenosti (27 nedjelja trudnoće, 950 grama) koju su pratila nezrela pluća i krvarenje u mozgu. Za ekstremno nezrelu djecu (manje od 28 nedjelja) postoje stope preživljavanja (i kod nas, i u svijetu) koje ovise o broju komplikacija nedonešenosti. Preživljavanje nije nešto što se podrazumijeva!
  3. Dijete koje je preminulo 3 dana nakon tog djeteta, čije je ime takođe eksplicitno navedeno je Š. (H.) žensko nedonošče, gestacijske dobi 25 nedjelja (porođajna težina 740 grama), koje je uz plućne i druge probleme karakteristične za ekstremnu nezrelost imalo i dijagnozu hipertrofične kardiomiopatije (oboljenja sa zadebljanjem i slabošću srčanog mišića sa lošom prognozom).
  4. Treba li posebno navoditi jednostavnu činjenicu da je Pedijatrijska klinika čiji rad komentirate bolnica tercijarnog nivoa, sa Jedinicama intenzivne terapije, gdje teško bolesna djeca, kao i bilo gdje u svijetu, mogu umrijeti… Nažalost, neka tako završe. Koliko god to bilo teško prihvatljivo, smrt u dječijoj dobi postoji (već pomenuta nedonešenost, urođene anomalije, životno ugrožavajuća i životno limitirajuća stanja). Prema tome, komentar da je još jedna beba umrla na Pedijatriji ne bi trebala biti vijest za novinske članke.
  5. Nažalost, neki roditelji koji izgube svoje dijete nisu u stanju da se psihološki izbore sa tom činjenicom, već se fiksiraju na traženje krivca, što je psihološki dobro opisano u procesu žalovanja. Zato izjave majke o načinu čišćenja Odjela ne treba posebno komentirati – zaključuju u saopćenju sa Pedijatrijske klinike KCUS-a.
Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA