SAFF

Penzioneri: Bajramoviću, bori se da radnici imaju veće plaće, pa će imati i veće penzije

Facebook
Twitter
WhatsApp

Odgovarajući na zamjerke Saveza sindikata BiH, koji se tiču novog Zakona o PIO, a u kojima se, između ostalog, navodi da će taj zakon donijeti niže penzije radnicima u realnom sektoru, prijeteći i organiziranjem masovnih protesta, iz Saveza udruženja penzionera FBiH kažu kako ti navodi nisu tačni, te da bi Sindikat trebao bolje da se brine za radnike.

Zijad Krnjić, direktor Zavoda PIO, naglašava kako će zapravo radnici u realnom sektoru po novom zakonu o PIO imati veće penzije.

– Čujemo da nisu zadovoljni u Sindikatu novim Zakonom o PIO. Tvrde da će penzije biti niže po tom zakonu u odnosu na sadašnji, što nije tačno. Svi radnici koji odu u penziju imat će penzije zasnovane na uplati doprinosa i dužine radnog staža. Prosječna penzija će iznositi 560 KM, a ona je sada 439 KM, odnosno svega negdje oko 42 posto od prosječne plaće u FBiH. Sadašnji odnos između najniže i najviše plaće iznosi jedan prema sedam, a sa novim zakonom će se razlika smanjiti na jedan prema pet – govori Mehmedalija Rapa, predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH.

On je poručio Savezu samostalnih sindikata BiH da povedu računa o radnicima.

– Pogotovo o onima u realnom sektoru, gdje su im plaće 400 KM ili 500 KM. Poručujem Ismetu Bajramoviću da se bori za te radnike da imaju veće plaće. Da im se uplaćuju doprinosi, penziono i zdravstveno, i time će im automatski biti i veće penzije kada dođe vrijeme za njihovo penzionisanje – kaže Rapa.

Direktor Federalnog zavoda PIO Zijad Krnjić kaže kako će penzije biti nepovoljnije samo za one koji sada imaju “nerealno napuhane” penzije.

– Radnici u realanom sektoru će imati veće penzije po novom zakonu nego po starom. I do sada je u Zakonu o PIO bio staž osiguranja i penzijski staž, jedino se promijenilo da je uvjet za sticanje penzije minimalno 15 godina staža osiguranja, a do sada je bilo 20 godina penzijskog staža. Penzije će samo biti nepovoljnije za kategorije koje sad imaju nerealno napuhane penzije, a to su uglavnom budžetski korisnici, državni službenici, zbog devijacija koje je stari zakon donio – objašnjava Krnjić.

Dodaje kako značajan broj njih ima penzije veće od plaća, što nema nigdje u svijetu.

– Što se tiče prijevremenog penzionisanja, to je stvar izbora zakonodavca. Strategijom reforme koja je usvojena 2013. godine je definirano da budući zakon bude destimulativan za prijevremeno penzionisanje. Ali prijevremeno penzionisanje nije ukinuto. Kada govorimo o bodu za ratni staž, on se priznaje u dvostrukom trajanju. Čovjek koji je proveo četiri godine u ratu ima osam godina penzijskog staža, a za tih osam godina dobija četiri boda, kao da je u ratu imao prosječnu plaću – rekao nam je Krnjić.

Izvor: Faktor

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA