SAFF

Podlost britanskih medija: Guardian poziva da se sudi civilima koji su izašli goloruki pred pučističku vojsku

Facebook
Twitter
WhatsApp

Zapadni mediji, koji tokom pokušaja puča u Turskoj nisu prenosili vijesti o krvavim napadima pripadnika terorističke organizacije FETO/PDY na goloruki narod, kasnije su pokušali optužiti turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i tursku Vladu da žele nametnuti “autoritativnu vlast”. Pored toga, oni su mjere protiv pokušaja državnog udara prikazali kao “mezhepska neslaganja”, piše Anadolu Agency (AA).

Britanski BBC, u vezi sa sinoćnjom odlukom Vlade Republike Turske o proglašenju tromjesečnog vanrednog stanja, iznio je tvrdnje da je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan time “radikalno pojačao svoje ovlasti”.

U “analizi” reportera BBC-a iz Istanbula Marka Lowena interesantne su i pogrešne informacije u vezi sa vanrednim stanjem. Naime, Lowen je naveo kako će predsjednik Erdogan i Vlada Turske bez odobrenja turskog parlamenta moći donositi zakone, te da će ti zakoni biti oslobođeni sudske revizije.

Paul Kirby, također novinar BBC-a, u svom prilogu opet navodi kako su mjere protiv pokušaja državnog udara “likvidacija”. On je naveo i tvrdnje neimenovanog kolumniste pod naslovom “protivudar”, gdje vođu terorističke organizacije FETO/PDY Fethullaha Gulena predstavlja kao političara, te ga također navodi u kontekstu Erdoganovog “glavnog konkurenta”.

No, Kirby se nije tu zaustavio te se osvrnuo na brojna razrješenja dužnosti unutar turskog Ministarstva obrazovanja. On tvrdi kako je sve to korak ka “islamizaciji turskog obrazovanja”. Navodi također i kako su generalno suspenzije unutar javnog sektora usmjerene kao turskom alevitskom stanovništvu.

Ono što je posebno privuklo pažnju jeste da u prilogu BBC-a nema niti riječi o hiljadama stanovnika Turske koji su preplavili gradske trgove i koji se protive državnom udaru. BBC je prilogom nastojao mjere protiv pokušaja državnog udara prikazati u kontekstu “sunitsko-alevijskog neslaganja”.

Kolumnista britanskog dnevnog lista “The Guardian” Owen Jones je također od onih novinara koji su zanemarili sam pokušaj državnog udara, a u prvi plan stavili mjere koje je nakon toga poduzela Vlada Turske.

U svom članku Jones navodi kako u Turskoj “vlada vodi rat protiv demokratije”, te je u tom kontekstu optužio i britansku vladu da je u saradnji sa Turskom.

Da stvar bude još gora, Jones je uputio poziv da se “civili koji su pred očima policije napali nenaoružanu vojsku izvedu pred lice pravde”.

Zapadni mediji koji nisu prenosili vijesti o krvavim napadima pučista na goloruki narod Turske, kasnije su pokušali optužiti turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i tursku Vladu za prijetnju da nametnu “autoritativnu vlast”.

Ugledni mediji i kolumnisti na Zapadu nisu dali prostora krvavim napadima pučista i ubijanje stotina civila koji su izašli na ulice kako bi digli glas za odbranu demokratskih načela i pravnog poretka u Turskoj.

Tokom pokušaja vojnog puča u Turskoj poginulo je najmanje 245 osoba, a ranjeno preko 1.500.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA