SAFF

Proglasili su me teroristom bez ikakvog dokaza i potpuno nezakonito

Facebook
Twitter
WhatsApp

Autor: Ezher Beganović
Tužilaštvo BiH postalo je poznato kao institucija sa brojnim propustima. Nažalost, mnogo je građana BiH koji su na vlastitoj koži osjetili koliko su u Tužilaštvu BiH skloni neprofesionalnom i nezakonitom radu. Ta neprofesionalnost i nezakonitost u radu Tužilaštva posebno se pokazala kroz vođenje slučaja “Damask”, a naročito kroz prošlosedmična hapšenja 11 lica koja su osumnjičena za terorizam. Od 11 uhapšenih, Tužilaštvo je zatražilo mjere pritvora samo za četiri lica. Jedan od uhapšenih bio je i Halil Garanović iz sela Šerići kod Zenice. On je jučer zajedno sa još šestoricom pušten na slobodu bez ikakvih sankcija i ograničenja. U razgoru za Saff Halil Garanović otkriva zašto je uhapšen i zašto je pušten na slobodu. Na početku podsjećamo da je Garanović, kao i ostali, uhapšen pod optužbom za terorizam, odnosno osumnjičen je za finansiranje, organiziranje i vrbovanje bh. državljana za odlazak u Siriju i Irak, te učestvovanje u oružanim sukobima u Siriji, a sve na osnovu Zakona o sprečavanju odlaska bh.državljana na strana ratišta.
“Uhapšeni smo uz upotrebu najveće sile, do zuba naouružani specijalci upali su u naše kuće a sa njima i novinarske ekipe. Način na koji smo uhapšeni i prikazani u javnosti je kao da smo najopasniji ljudi na svijetu. Kada sam doveden u Sipu bio sam zbunjen. Iako sam bio siguran da nisam počinio nijedno krivično djelo, ništa što je suprotno zakonima BiH, bio sam zbunjen ponašanjem inspektora Sipe. Oni jednostavno nisu znali zašto su nas uhapsili, nisu znali šta će upisati u formular kao osumnjičenu krivicu. Osim toga, držali su nas u pritvoru više od zakonom dozvoljenih 72 sahata. Nekoliko puta su nas vozili u Tužilaštvo pa vraćali jer nikoga nije bilo. Kada sam se konačno našao pred tužiocem Dubravkom Čamparom vidio sam da oni postupaju potpuno nezakonito. Čovjek me tereti da sam boravio u Siriji 2013.godine. Rekao sam mu da nisam boravio u Siriji, da na mom pasošu ima pečat da sam ušao u Tursku 17.juna 2013., a izašao deset dana kasnije, 27.juna 2013., i da za tih deset dana nisam mmogao nigdje otići.”
Na insistiranje tužioca Čampare Garanović ga je podsjetio da po zakonu ne podliježe sankcijama jer je riječ o 2013.godini, a to je godinu dana prije nego je Zakon o zabrani učešća u stranim oružanim formacijama postao pravosnažan.
“Dokazao sam mu da nisam bio u Siriji, ali da sam i bio to ne podliježe ovom zakonu jer je 2013.godina. Nakon toga upitao sam tužioca zašto ne hapsi Milorada Dodika, čovjeka koji svaki dan poziva na rušenje Bosne i Hercegovine, upitao sam ga zašto ne hapsi četničke dobrovoljce koji ratuju po Ukrajini i četnike koji naouružani hodaju po BiH. Također, upitao sam ga zašto ne hapse one huligane koji su htjeli zapaliti državu 7.februara ove godine na protestima. On je samo slegao ramenima. Rekao sam mu da sam branio svoju zemlju i da bih je opet branio protiv svih koji žele da je ruše”.
Na kraju je Garanović tužiocu Čampari objasnio da je on ugledni član našeg društva, predsjednik Mjesne zajednice Šerići, da vjeruje i slijedi fetve reisa Huseina ef Kavazovića da Bošnjaci ne trebaju ići ratovati u Siriju, te da je protiv svih onih koji na bilo koji način žele nauditi BiH i svim njenim građanima.
“Kaže meni tužioc na kraju ‘slobodan si’. Upitao sam ga:'A kako sam slobodan, šta je sa optužbom da sam terorista, zar je moguće poslati toliku poiciju i tako uznemiravati moju porodicu i na kraju jednostavno reći slobodan si. Prikazali ste me da sam terorista, to je ostalo upisano u svim medijima, sad kud god mrdnem biću tretiran kao terorista, a vi kažete slobodan si nemamo ništa protiv tebe. Znajte da se neće završiti na ovome, ne možete se vi tako lahko poigravati mojim životom’. Na ove moje riječi tužioc Čampara nije imao pametan odgovor”, zaključuje na kraju ogorčeni Halil Garanović dodajući. “Kada su nas pustili iz Tužilaštva nije bilo nijednog novinara, nije bilo kamermana Sipe niti novinara da snime naše puštanje na slobodu i objave na udarnim vjestima kao što su uradili kada su nas hapsili. Ovo je sramota šta se radi”.
Slučaj Halila Garanovića i ostalih oslobođenih je dokaz da policijsko – pravosudni aparat u BiH vodi otvorenu borbu protiv muslimana Bošnjaka. Očito su Tužilaštvo BiH i sigurnosno – policijske agencije dobili odriješene ruke da rade šta hoće i da uz punu primjenu nezakonitih metoda vode kampanju na fabriciranju laži o postojanju hiljada terorista među Bošnjacima.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA