SAFF

Promocija knjige Avde Huseinovića: “Bosanski dan D” ili “Slučaj Dobrovoljačka”: Nedovoljna svijest o značaju 2. maja

Facebook
Twitter
WhatsApp

Promocija knjige “Bosanski dan D” ili “Slučaj Dobrovoljačka”, autora Avde Huseinovića upriličena je danas ispred spomen obilježja “2. maj” u Sarajevu, javlja Anadolu Agency (AA).

Knjiga predstavlja vjerojatno najznačajniji znanstveno fundiran dokument o ovoj temi u historiji savremene Bosne i Hercegovine.

“Ovo je moja četvrta knjiga. Ovo je knjiga na kojoj sam radio sedam godina, dug istraživački period posvećen istraživanju svih segmenata koji su se desili, posebno do 2. maja 1992. godine na području BiH, a onda hronološki iz sata u sat pratimo 2. i 3. maj. Mnoštvo do sada nepoznatih dokumenata, relevantne dokumentacije”, pojasnio je Huseinović.

Ono što je posebno bio cilj, prema njegovim riječima, jeste da se suprotstave falsifikovanju novije historije jer su o ova dva datuma u posljednjih 15-tak godina lansirane “nevjerovatne količine laži”.

“Sve je to poznato kao ‘slučaj Dobrovoljačka’. Vrlo rijetko se govori o slučaju odbrane Predsjedništva RBiH, o slučaju otmice predsjednika Alije Izetbegovića, o slučaju paljenja glavne Pošte u Sarajevu kada je nanešena šteta oko 150 miliona dolara, o slučaju držanja građana civila grada Sarajeva kao taoca”, istakao je Huseinović.

Konkretno, ekskluzivnim dokumentima smatra izjave o 2. i 3. maju od strane srbijanskih oficira, novinara koji su se nalazili u komandi Druge vojne oblasti na Bistriku.

“Poseban segment je ta podvala oko broja žrtava u tzv. slučaju Dobrovoljačka. General Milutin Kukanjac je prvi put 1994. godine dao izjavu i tada je govorio o jednoj nevjerovatnoj žestini zahuktale beogradske propagande gdje se od slučaja Dobrovoljačka žele amnestirati neke greške vojnog i civilnog vrha tadašnje Savezne Republike Jugoslavije. Negdje pred smrt 2000. on je spomenuo šest imena. Ali četiri žrtve iz te izjave jesu ubijene u Dobrovoljačkoj ulici, a dvije su ubijene na nekih 150 metara odavde (Skenderije)”, kazao je Huseinović.

Prema njegovim riječima, “na lažiranom spisku od 42 osobe nalazi se mnoštvo nelogičnih slučajeva”. Tako navodi, postoje tri slučaja gdje se spominje N.N., Čedo, nestao…”.

Huseinović je podsjetio i na odluku Haškog tribunala koji slučaj Dobrovoljačka nije okvalifikovao kao ratni zločin.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA