SAFF

U Mostaru obilježena godišnjica jedinice “Bosna 4”

Facebook
Twitter
WhatsApp

U Mostaru je danas učenjem Fatihe, polaganjem cvijeća i odavanjem počasti šehidima i poginulim borcima na mostarskim Šehitlucima, a potom I svečanom akademijom obilježena 24. godišnjica Specijalne jedinice „Bosna 4“.
Radi se o jedinici koja je nastala nakon potpisivanja Vašingtonskog sporazuma i u vremenu demilitarizacije Mostara. U sastav ove jedinice odabrani su najbolji i najiskusniji borci iz jedinica Armije BiH i CSB-a Mostar. Među njma je bilo i nosilaca najviših ratnih priznananja koji su svjesno prelaskom u ovu jedinicu odustali od svojih vojnih karijera i preuzeli nove zadatk.

Na čelu jedinice, koja je brojala više od 400 pripadnika, a koji su, osim policijskih dužnosti, učestvovali i u mnogim značajnim vojnim operacijama, bio je proslavljeni komandant 41. viteške i slavne brigade Armije BiH, Semir Drljević Lovac.

– Poslije surove borbe za Mostar, koja je odnijela velike žrtve i donijela strašnu devastaciju grada, poslije dvostruke agresije, nije bilo nimalo jednostavno preuzeti tada vrlo složene poslove. Jer svakodnevno su bili prisutni tenzije, podjele, oružani incidenti – prisjetio se Drljević.

Istakao je da je “Bosna 4” bila uvezana s najstarijom i, kako je naveo, najboljom jedinicom – “Bosnom” iz Sarajeva.

– Imali smo, zasigurno, najkompliciranije policijsko-borbene zadatke u BiH i ponosan sam na činjenicu da smo svoju ulogu ispunili u potpunosti – podvukao je Drljević.

“Bosna 4” danas djeluje kroz istoimeno Udruženje građana, čiji predsjednik Adil Veledar kaže da je uloga ove jedinice u trenucima kada je formirana bila od ogromnog značaja.

– Međutim, u poslijeratnom periodu borci i porodice poginulih su zaboravljeni. Nažalost, vrlo malo od obećanog je ispunjeno – rekao je on.

Federalni ministar unutrašnjih poslova Aljoša Čampara je rekao da je Bosna 4, jedinica koja je bila simbol herojstva i svjetlo u mraku.

– Ovaj odred činili su najboljiborci Armije Republike Bosne i Hercegovine i pripadnici jedinice za specijalne namjene CSB-a Mostar, koji su žrtvovali svoje živote da bi sačuvali jedinu nam državu Bosnu i Hercegovinu i sve ljude koji žive u njoj bez obzira na naše različitosti. Pokazali su nam da su upravo te razlike ono što nas čini jedinstvenim i bogatijim. Ne trebamo zaboraviti borce, kao što su: Lerić Zijo, Čustović Rašid, Šaković Medim, Tafro Kadir, Zulović Ekrem i Frašto Sead, borce koje su nesebično žrtvovali svoje živote za slobodu i pravdu, rekao je Čampara.

On je dodao da zato danas s istim žarom kakvim su pripadnici ovog odreda branili slobodu, treba stati uz sve njih i pružiti im podršku u borbi protiv nepravde te ne dozovliti da oni koji su se borili za našu budućnost budu zaboravljeni i prepušteni sami sebi.

– Ne trebamo dozvoliti da oni kojima je i Haški sud izrekao konačnu presudu za ratne zločine ipotvrdio udruženi zločinački poduhvat u kojem je učestvovalo političko i vojno rukovodstvo Republike Hrvatske na čelu sa Franjom Tuđmanom kreiraju budućnost svima nama i da prekrajaju granice naše domovine, rekao je Čampara i dodao da pripadnici ove jednice mogu biti ponosni na činjenicu da niti jedan pripadnik ove jedinice nije snosio odgovornost niti za ratne zločine niti za druga krivična djela.

Naveo je i kako Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova sarađuje sa boračkim udruženjima, kako bi, u skladu sa svojim mogućnostima, pomoglo njihovim članovima u prevazilaženju svakodnevnih problema, a tu saradnju nastavit će i ubuduće.

Na skupu se obratio i bivši muftija mostarski Seid ef. Smajkić.

(Vijesti.ba)

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA