SAFF

U odgovorima na Upitnik Evropske komisije ostaje bosanski jezik, iako su iz entiteta Republika Srpska zatražili drugačije

Facebook
Twitter
WhatsApp

Bosanski jezik u odgovorima na Upitnik Evropske komisije ostaje bosanski jezik, iako su iz bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) zatražili drugačije.

Predstavnica Ministarstva prosvjete i kulture RS-a Radmila Kocić-Ćućić je, podsjećanja radi, uputila dva pisma, jedno krajem januara i drugo početkom februara, u kojima je zatražila da se iz finaliziranih odgovora na Upitnik izbriše sintagma bosanski jezik te da se koristi izvedenica “jezik bošnjačkog naroda” ili “bošnjački jezik”.

Međutim, jezikom srpskog naroda govoreći, “kasno Marko na Kosovo stiže”. Odgovori na Upitnik su već usaglašeni i prošli su sve procedure predviđene Mehanizmom koordinacije.

– Mehanizam koordinacije je upravo zbog toga u svom tekstu posebno insistirao i vrlo jasno razradio procedure, rokove, načine i modele do kojih dolazimo do jedinstvenog odgovora u BiH i svako postfestum postupanje ne proizvodi nikakvo proceduralno dejstvo – potvrdio je to jučer predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić.

Drugim riječima, odgovori su usaglašeni, a naknadne reklamacije se ne uvažavaju. Posljednju riječ u finaliziranju jedinstvenih odgovora BiH daje Kolegij za evropske integracije kao najviše tijelo u okviru Mehanizma koordinacije, a Kolegij je rekao da se bosanski jezik zove bosanski jezik.

Kolegij za evropske integracije čine predsjedavajući Vijeća ministara BiH i njegova dva zamjenika, predsjednici entitetskih vlada, predsjednici kantonalnih vlada i gradonačelnik Distrikta Brčko. Odluke se donose konsenzusom, što u praksi znači da je, primjera radi, premijerka RS-a Željka Cvijanović digla ruku za usvajanje sintagme bosanski jezik kao naziva jednog od službenih jezika u BiH.

Glas Željke Cvijanović za bosanski jezik ima posebnu težinu uzimajući u obzir višegodišnje negiranje postojanja bosanskog jezika u režiji vlasti entiteta RS.

Faktor.ba

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA