SAFF

Walid Phares: Trump će obnoviti savez sa Arapima kakav je bio u vrijeme Busha i ne prihvata djelovanje Irana u Iraku, Siriji i Libanu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Walid Phares, savjetnik novog predsjednika SAD Donalda Trumpa za Bliski istok, porijeklom libanski kršćanin, govorio je za arapski internet magazin „Elaph Journal“ o tome šta Arapi u Americi i na Blikom istoku mogu očekivati od novoizabranog američkog predsjednika. U nastavku donosimo najzanimljivije dijelove intervjua.

Elaph Journal: Budućnost arapskog saveza i američki odnosi sa arapskim svijetom pod Trumpovom administracijom?

Phares: Trump je o tome govorio prije devet mjeseci, ali umjesto bavljenja time, mediji su u prvi plan stavili priču o navodnoj namjeri protjerivanja američkih muslimana i sličnim nonsensima. Trump želi savez sa arapskim svijetom. U svom čuvenom govoru u avgustu je rekao da će pružiti ruku arapskom svijetu, da je spreman sarađivati sa Egiptom, Jordanom, zaljevskim zemljama i drugim, kako bi se stvorio jedan čvrst savez (SAD-a i arapskih zemalja) sličan NATO-u. Umjesto da arapske zemlje osnivaju svoj vlastiti NATO, američki predsjednik Trump im poručuje: “Umjereni Arapi, ujedinite se da biste vi pomogli nama, a i mi vama.” Razuman čovjek na Trumpa treba gledati kao na spasioca, ne samo Amerikanaca, nego i arapskog svijeta.

Savez arapskih zemalja koji bi Trump želio stvoriti, objašnjava Phares, otvoren je za sve arapske zemlje koje su spremne da se drže principa saveza, bez obzira na sistem i režim koji vlada u tim zemljama. U najvažnije principe ubraja: zaštitu regije, borbu protiv terorizma, zaustavljanje građanskih ratova, povratak izbjeglica i ekonomski razvoj. No, ističe da će o tome odlučivati arapske vlade, a ne Amerikanci.

Elaph Journal: Posebno nas zanima odnos prema zaljevskim zemljama?

Phares: Po preuzimanju dužnosti predsjednika, Trump će obnoviti savezničke veze  za zemljama zaljeva i podići ih na nivo savezništva i saradnje na kojem su bile u vrijeme mandata Busha oca i sina, a želi ih još više ojačati. Trump će okončati period nezainteresiranosti prisutan tokom Obamine administracije. Naravno, očekujem da će se sastati sa liderima zaljevskih zemalja bilo u Washingtonu ili u njihovim zemljama. Trump će štiti zaljevske zemlje od dvije opasnosti koje im prijete: IDIŠ-vog radikalizma i iranskog uplitanja u unutrašnje stvari zaljevskih zemalja. Možda će odnosi biti bolji nego u vrijeme Busha oca i sina. Očekujem američko-zaljevsku saradnju na ekonomskom planu. Trump je zainteresiran za saudijski plan ekonosmkih reformi „Projekat 2030“, za velike projekte koji se provode u Emiratima, Bahrejnu i Kuvajtu, jer želi da regija prosperira.

Elaph Jorinal: Odnos prema krizi u Iraku i Siriji

Phares: Obama uopće nije intervenirao u Iraku i Siriji. Sve što je učinio jest izdavanje naredbi za zračne udare na ciljeve IDIŠ-a i obučavanje snaga koje se bore protiv te grupe. Nije ništa poduzeo da zaustavi kvoproliće u Siriji, a kada je 2013. korišteno hemijsko oružje postavio je crvenu liniju koje se nije pridržavao. U Iraku nije dovoljno brzo intervenirao da bi zaštitio manjine, pa su stradali jezidije i Kurdi, a počinjeni masakri nad šiijama i umjerenim sunijama. Trump naslijeđuje tragično stanje u regiji i suočit će se sa krupnim izazovima. U svojim dosadašnjim govrima isticao je da ne prihvata vojno-obavještajno djelovanje Irana u Iraku, Siriji i Libanu. Teško je predvidjeti koje će konkretne korake poduzeti, ali jedno je sigurno: Trump ne prihvata prisustvo Iranske revolucionarne garde u zemljama regije. To se odnosi i na “džihadiste”, kojima treba stati u kraj.

Elaph Journal: Je li moguća saradnja sa Rusijom u rješavanju kriza i regiji?

Phares: Naravno da ćemo sarađivati sa Rusijom; saradnja je postojala i u vrijeme Hladnog rata; ali, to ne znači da ne treba biti odlučan. Na primjer, prije nego što je Rusija sa svojom vojnom silom došla u Siriju, Obama je trebao riješiti taj slučaj, kao što se desilo u slučaju Libije, uprkos Gadafijevim dobrim vezama sa Rusijom i ruskim pokušajima da ga zaštite kroz onemogućavanje donošenja odluka u UN-u, postojala je riješenost NATO-a. Obama se povukao iz Iraka, prije nego što je riješio pitanje Sirije, a Iranu i Hezbolahu je dopustio da interveniraju u tim zemljama.

Govoreći o sirijskoj krizi, Phares još ističe da će Trump sarađivati sa arapskim zemljama kako bi se djelovalo na područjima koja su izvan Asadove kontrole kako bi se načinili zajednički planovi. Što se tiče područja koja kontrolira Asad, Phares ističe da su ta područja pod direktnom zaštitom Rusije, poredeći stanje sa stanjem podjele Njemačke nakon drugog svjetskog rata. “To se neće svidjeti sirijskoj opoziciji”, kaže Phares, “ali, Trump će morati razgovarati sa Rusima. Ukoliko se uredi stanje u kurdskim oblastima i područjima pod kontrolom opozicije, tako da se eliminiraju ekstremisti, Trump će dobiti podršku američke javnosti da pruži pomoć sirijskom društvu. Tada će se o političkom rješenju morati razgovarati sa Rusijom.”

Elaph Journal: Budućnost nuklearnog sporazuma sa Iranom

Phares: taj sporazum potpisalo je Vijeće sigurnosti, ali ne i kongres. Američko mnistrastvo vanjskih poslova kaže da Trump ima više mogućnosti. U principu, Trump ne prihvata nuklearni sporazum sa takvim sadržajem kakav ima, ali treba sačekati da preuzme vlast i da se sastane Vijeće nacionalne sigurnosti, kao bi se vidjela budućnost sporazuma. U međunarodnom i američkom zakonu postoje mehanizmi. Postoji više načina da se sporazum korigira ili potpuno odbaci.

Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA