SAFF

Za Dodikovu ljubav: SDP, DF i Naša stranka se odrekli članstva u NATO-u

Facebook
Twitter
WhatsApp

Socijaldemokratska partija (SDP), Demokratska fronta (DF) i Naša stranka (NS), koje u postizbornom periodu djeluju kao “bh. blok”, predstavili su danas kriterije za uspostavu izvršne vlasti na nivou države Bosne i Hercegovine. Ko prihvati 17 kriterija sažetih u ovom dokumentu, u “bh. bloku” može pronaći partnera za formiranje novog saziva Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

Širok spektar kriterija sadržan je u ovom dokumentu, od različitih izmjena Izbornog zakona BiH, preko uspostavljanja novih ministarstava do zahvata u pravosudnom sistemu. Slučajno ili ne, a prije da je ovo drugo, izostavljeni su kriteriji koji tretiraju jedan od strateških vanjskopolitičkih ciljeva BiH.

Ukoliko otvorite dokument sa 17 kriterija “bh. bloka” u elektronskoj formi, pritisnete istovremeno tipke “control” i “F” te u otvoreno polje unesete riječ “NATO” i izabere opciju pretrage, dobit ćete – ništa.

O članstvu u NATO-u kao strateškom vanjskopolitičkom cilju BiH, ili o koracima koje je neophodno poduzeti na putu ka integriranju u Alijansu, u ovom dokumentu nije posvećena niti riječ. Taj “propust” je zaista teško razumjeti, naročito ukoliko se vratimo u blisku prošlost, kada je kandidat SDP-a za Predsjedništvo BiH Denis Bećirović oštro osudio prethodni saziv jer je u Strategiji vanjske politike BiH “izostavljena jasna formulacija da je strateški prioritet BiH članstvo u NATO-u”.

– Ovakvim potezom zadali su težak udarac euroatlantskim integracijama BiH. Vratit ću ulazak u NATO u Strategiju vanjske politike BiH – najavljivao je SDP-ov kandidat tokom predizborne kampanje.

Članstvo u NATO-u ipak nije izostavljeno iz Strategije, ali je definitivno izostavljeno iz kriterija u kojem je “bh. blok” sažeo svoje prioritete u funkcioniranju novog saziva državne vlasti. Njih su kreirali, kako je kazao potpredsjednik DF-a Dženan Đonlagić, nakon što su dobili program Stranke demokratske akcije (SDA).

I jedan dio kriterija “bh. bloka” neodoljivo podsjeća na jedan od principa programa SDA.

– Nastaviti proces integracije BiH u NATO, izvršiti modernizaciju i jačanje kapaciteta Oružanih snaga BiH u skladu sa NATO standardima – glasi peta tačka Principa i programa djelovanja parlamentarnih većina za period 2018. – 2022., koje je SDA dostavila partnerima.

Verzija “bh. bloka” sadrži sličnu formulaciju, prema kojoj se predviđa modernizacija Oružanih snaga BiH, ali, za razliku od dokumenta SDA, riječ “NATO” je u potpunosti eliminirana.

Zašto je jasno formuliranje članstva u NATO-u kao strateškom prioritetu BiH, na kojem su insistirali tokom predizborne kampanje, iznenada iščeznulo iz kriterija za funkcioniranje državne vlasti u narednom periodu, pitanje je čiji se odgovor očigledno krije u namjeri da se zadovolje standardi političkih opcija koje se protive ulasku BiH u NATO, a koje su u poziciji da, kako kažu, biraju “bošnjačkog partnera” za formiranje vlasti.

Autor: Faktor.ba

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA