SAFF

Život u Mosulu nakon ISIL-a

Facebook
Twitter
WhatsApp

Autor: Bender Iraki

Nakon tri godine pod kontrolom ISIL-a, Mosul je ponovo pod kontrolom iračkih vlasti. Operacija zauzimanja grada tekla je u nekoliko faza. U prvom dijelu operacije iračke snage i njihovi saveznici napali su s lijeve obale Tigrisa i zauzeli rubne dijelove grada ne nailazeći na jak otpor i bez velikih žrtava i razaranja. Iz tih razloga dio Mosula koji se nalazi na lijevoj obali rijeke pretrpio je znatno manje štete nego onaj na desnoj, te se u njemu život vrlo brzo normalizirao.

Ovaj dio Mosula na lijevoj obali rijeke iz više razloga možemo nazvati i svijetlom stranom grada. Prije svega, jer se život u tom dijelu prilično normalizirao, državne institucije, bolnice, škole, univerzitet, pijace, u rekordnom roku su stavljene u funkciju. U velikoj mjeri za to je zaslužan i duh građana Mosula i njihova odlučnost da grad što prije počne funkcionirati normalno. Mladi su uložili velike napore čisteći ulice i uklanjajući tragove ratnih razaranja da bi se život što prije vratio u njihov grad. U tom istočnom dijelu Mosula tržnice su dobro opskrbljene, a sigurnosna situacija je veoma dobra. Čak su i turističke destinacije otvorene za posjetioce.

Međutim, prijeđemo li na drugu stranu rijeke, šokirat će nas prizori koje vidimo. Kao da uđete u potpuno novi svijet! Ogromno razaranje objekata, stanovnici koji kopaju po ruševinama svojih domova tražeći pod njima članove svojih porodica.

Ovaj zapadni dio Mosula bio je poprište najtežih borbi, u njemu se ISIL bio izuzetno dobro utvrdio, stoga su razaranja ogromna. Staro jezgro Mosula izgleda kao da je pogođeno atomskom bombom.

Često dolazim na desnu, zapadnu, obalu Mosula – a posljednji put sam bio prije nekoliko dana s timom volontera – i svaki put mi se srce cijepa zbog prizora ogromnih razaranja koji nimalo ne ohrabruju povratak i život. Na sve strane tragovi razaranja. Nema vode. Ali, uprkos tome ljudi pokazuju nevjerovatnu želju za povratkom. Neki od njih su pod ruševinama svojih kuća i zgrada napravili sebi sklonište u kojem žive. Jedan od povratnika s kojim sam razgovarao kaže kako je spreman piti vodu iz bunara i podnijeti sve teškoće na koje nailaze.

Uprkos tome što su naselja gotovo u potpunosti razorena, nije se lahko odreći djedovine i napustiti svoj grad.

Navečer, dok zapadni dio Mosula čami u mraku, istočni dio kupa se u svjetlu.

Tačno je da su neke tržnice u zapadnom dijelu otvorene, ali na licima stanovnika je vidljiv šok i bol zbog ratnih strahota koje su preživjeli.

Škole, također, rade. Na većini su još uvijek vidljivi tragovi razaranja, pa, ipak, veliki broj djece dolazi na nastavu.

Zapadni dio Mosula iščekuje ozbiljnu reakciju međunarodne zajednice. Razaranja su strahovito velika, veliki broj stanovnika je raseljen, a nemaju uslova za povratak. Ostali su bez svega. Bez doma, bez automobila, bez posla. Prijeko im je potrebna konkretna i ozbiljna pomoć da ponovo stanu na svoje noge.

To je Mosul danas. I ma koliko da objašnjavam, ne bih vam mogao dovoljno precizno opisati razmjere patnje kroz koje prolaze stanovnici Mosula, oni na desnoj, tamnoj, strani. Ta tama posljedica je terora i rata kroz koji je prošla, ali sma siguran da to neće trajati dugo. Stanovnici ovog dijela grada pokazuju izuzetno čvrstu volju i odlučnost da mu vrate stari sjaj.

Preveo: Abdullah Nasup

 

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA