Sjedinjene Američke Države izvele su napade na Iran, iako je prije nekoliko dana potpisano primirje. Centralno zapovjedništvo američke vojske (CENTCOM) objavilo je da su SAD izvele “snažne” zračne udare na iranska skladišta projektila i bespilotnih letjelica.
U izjavi CENTCOM-a na vodi se da je “neopravdana agresija iranskih snaga na komercijalno brodarstvo jasno prekršila primirje”.
“Opasno ponašanje Irana potkopalo je slobodu plovidbe jer trgovina sve više teče kroz vitalni međunarodni trgovinski koridor”, stoji u saopćenju.
Ranije danas je američki predsjednik Donald Trump na Truth Socialu objavio da je Iran prekršio primirje “na glup način”.
Trump je rekao da je Iran ispalio četiri drona na brodove u Hormuškom tjesnacu te da je jedan od dronova pogodio gornju palubu “velikog i vrlo skupog teretnog broda”, koji je unatoč šteti nastavio svoj put. Rekao je i da je američka vojska odmah odgovorila na napad.
Iranski mediji izvijestili su o eksploziji u pristaništu u gradu Siriku, smještenom na obali južnog Irana u blizini Hormuškog tjesnaca. Ta vijest dolazi nakon što je Pentagon objavio da je izveo napade na Iran kao odmazdu za iranski napad dronom na trgovački brod koji plovi pod singapurskom zastavom u dijelu tjesnaca pokraj Omana, piše Guardian.
Pozivajući se na vojni izvor, iranski mediji također su javili da su ranije tokom dana u Hormuškom tjesnacu ispaljeni hici upozorenja prema “plovilima koja krše pravila”.

