SAFF

Financial Times: Asad je pobjedik u razbijenoj naciji

Facebook
Twitter
WhatsApp

Članak pod naslovom Assad emerges victorious in a shattered nation, autorica Chloe Cornish piše počinje osvrtom na nogometnu utakmicu između Sirije i Australije na Azijskom nogometnom prvenstvu koje se ovih dana održava u Emiratima. Hiljade navijača po hladnom je vremenu pratilo utamicu na centralnim trgovima u Damasku. „Slika navijača koji nose nacionalnu zastavu ‘ukrašenu’ liom Bešara Asada ostavljaju dojam da život u gradu teče normalnim tokom“, piše Cornish „ali taj prizor je u kontradikotornsoti sa umornim licima stanovnika Damaska.“
Režim je pobijedio u osmogodišnjem ratu, navodi autorica članka, ali je cijena bila ogromna, a narod je podijeljen i razbijen.

Arapske zemlje su prihvatile ostanak Asada na vlasti i počele s ponovnim uspostavljanem diplomatskih odnosa, nakon što su podržavale opoziciju u nastojanju da svrgnu režim porodice Asad koja sirijom vlada skoro pola vijeka.
Neke arapske zemlje koje su obnovile diplomatske odnose sa Asadom pravdaju to time da žele smanjiti iranski utjecaj u Siriji, dok se druge zemlje vode prevashodno ekonomskom računicom.
Nedavno su emirati ponovo otvorili svoju ambasadu u Damasku, a ubrzo se za njima poveo Bahrejn; Jordan je krajem prošle godine otvorio granični prijelaz Jober-Nesibin sa sirijskim režimom; Irak i Liban se zalažu za povratak predstavnika sirijskog režima u Arapsku ligu; a sudanski predsjednik Bešir je prvi arapski lider koji je posjetio Damask od početka rata u Siriji 2011, navodi se u članku.

Ekonomija zemlje je uništena, oko šest miliona Sirijaca je izbjeglo izvan zemlje, a trećina stambeniz zgrada jeili potpuno uništena ili djelimično oštećena. Svjetska banka procijenila je da će obnova zemlje koštati oko 200 milijardi dolara. Rusija i Evropska unija žele učestvovati u rekonstrukciji, ali prije toga žele da se postigne politička pogodba koja će zaustaviti rat.

Približno trećina sirijskog teritorija je i dalje izvana Asadove kontrole. Oko jednu četvrtinu drže kurdske snage, a ostatak različite arapske opozicione grupe, objašnava autorica članka i zaključuje: „Nogometna utakmica sirijske reprezentacije iznijela je na videlo duboke podjele u sirijskoj naciji. Korisnici društvenih mreža koji žive na teritoriju izvan kontrole režima u velikom broju su čestitali australijskom timu na pobjedi nad ‘reprezentacijom barel-bombi’ kako su je nazvali.“

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA