Trideset i petog uzastopnog dana rata između SAD-a, Izraela i Irana, zaljevske države objavile su u petak da su napadnute projektilima i dronovima lansiranim iz Irana, uključujući Kuvajt, UAE, Saudijsku Arabiju i Bahrein, dok su nadležna tijela potvrdila da se bave prijetnjama i poduzimaju potrebne mjere za zaštitu objekata i stanovnika.
Prije samo nekoliko sati kuvajtska novinska agencija izvijestila je da je rafinerijska luka Mina al-Ahmadi ponovno pogođena.
Ovo je treći put u posljednje dvije sedmice. Rafinerijska luka al-Ahmadi udaljena je oko 30 km južno i jedna je od najvećih rafinerija na Bliskom istoku.
Također je ključna za lokalnu potrošnju i domaće tržište u Kuvajtu.
Kuvajt je rekao da je iranski napad u petak oštetio dijelove elektrane i postrojenja za desalinizaciju, dodajući da hitni timovi rade prema planovima za nepredviđene situacije kako bi održali rad i osigurali postrojenje.
Iran je zaprijetio da će gađati energetsku infrastrukturu i telekomunikacijske kompanije u regiji koje imaju američke dioničare ako SAD nastavi prijetiti napadima na iranske elektrane.
Kako prenosi Press TV, glasnogovornik iranske vojske Ebrahim Zolfagari poručio je da će Teheran odgovoriti na takve poteze.
Vidjeli smo iranske napade širom Zaljeva. Alarmi su se oglasili u UAE.
Požar izbio u plinskom postrojenju Habshan u UAE-u, operacije obustavljene. Krhotine koje su pale s presretnutog projektila izazvale su požar u plinskom postrojenju Habshan, velikom emiratskom kompleksu za preradu plina, saopćio je medijski ured Abu Dhabija.
“Operacije su obustavljene dok vlasti reagiraju na požar. Nema izvještaja o ozlijeđenima”, dodano je u objavi na X-u.
U Bahreinu, brojni alarmi u posljednjih nekoliko sati.
Ministarstvo odbrane Saudijske Arabije objavilo je da je u posljednjim satima presrelo i uništilo šest dronova.
Glasnogovornik ministarstva rekao je da su letjelice oborene tokom noći, ali nije naveo ko stoji iza napada.



