SAFF

Konture Trumpovog plana za Siriju

Facebook
Twitter
WhatsApp

Izvori iz sirijske opozicije u Washingtonu tvrde kako Sjedinjene Američke Države pokazuju pojačan entuzijazam za pronalaskom konačnog rješenja za okončanje rata u Siriji. Američka administracija uvjerena je da je nemoguće postići konačan mir uz ostanak Bešara Asada na vlasti.

 Borba protiv terorizma je prioritet

Sirijska opozicija bliska Washingtonu uvjerena je da je administracija Donalda Trumpa sačinila kompletan plan za Siriju, te želi da u saradnji sa Rusijom postigne dogovor o završetku rata i političkom rješenju.

Prvio dio američkog plana odnosi se na poraz IDIŠ-a i drugih organizacija koje SAD smatraju terorističkim. Zatim, uspostavljanje teritorija pod kontrolom opozicije (spremne na saradnju sa SAD-om) i osiguranje stabilnog prekida vatre između režima i opozicije. Ova područja pod kontrolom proameričke opozicije trebala bi prihvatiti izbjeglice koje bježe sa područja pod kontrlom IDIŠ-a, kao i one koji su pobjegli od snaga Asadovog režima.

Dužnosnik američkog ministarstva vanjskih poslova u razgovoru za Alarabiya.net kazao je kako je lokalna uprava u Minbedžu dobar primjer opozicijske lokalne uprave i da može poslužiti kao model za ostala područja pod kontrolom opozicije. On nije htio govoriti o tome hoće li Amerikanci na svim područjima insistirati na ovakvom modelu, s obzirom da svaka oblast u Siriji ima svoje specifičnosti, ali je kazao da će SAD pružiti humaniratnu pomoć izbjeglicama na tim područjima, te da je cilj SAD-a da smanje pritisak zbrinjavanja izbjeglica koji podnose Turska, Jordan i Liban, u kojima se nalazi najviše sirijskih izbjeglica.

Područja pod opozicionom kontrolom u primirju sa režimom

Čini se da će Rakka, nakon oslobađanja od IDIŠ-a, postati druga oblast nakon Minbedža u koju će se vratiti njeni stanovnici da bi uspostavili proameričku lokalnu upravu i osigurali da se na tom području ne nalaze oružane grupe koje imaju islamsku ideološku pozadinu. Razmatra se da se ovakva područja uspostave i na jugu Sirije na područjima pod kontrolom sirijske opozicije u pokrajinama Daraa i Kuneitra, a čini se i da su područja na sjeveru Sirije koja su pod kontrolom pro-turske opozicije, također, kandidati da uđu u ovaj dogovor.

Pokrajina Idlib predstavlja najveći izazov sa plan SAD-a, jer se na tom području nalaze jake snage organizacije Tahriruš-Šam i SAD ne znaju kako da na tom području uspostave dominaciju opozicije kojoj vjeruju i koja bi i to područje uključila u dogovor o obustavi ratnih dejstava između režima i opozicije.

Organiziranje i pomaganje pro-američke opozicije

Postoji mogućnost da se američko ministarstvo odbrane i CIA vrate na program pružanja finansijske i materijalne pomoći i dodutanja naoružanja odreĐenim opozicionim grupama, ali Amerikanci imaju loše iskustvo s tim. Naime, u vrijeme administracije bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame ovaj program je doživio neuspjeh jer je Nusra Front razbio pro-američke opozicione jedinice i domogao se ogromnih količina naoružanja i opreme.

Drugi dio američkog plana je objedinjavanje opozicije oko čvrstog političkog tijela ili jedne političke figure koja uživa kredibilitet. Kada je riječ o ovom pitanju treba imati u vidu da je istaknuti opozicioni lider i bivši premijer Asadove vlade Rijad Hidžab nedavno boravio u Bijeloj kući gdje se sastao sa zvaničnicima ministarstva vanjskih poslova, ministarstva odbrane i članovima kongresa.

Sporazum sa Moskvom

Nakon Asadovog hemijskog napada na Han Šejhun razumijevanje sa Moskvom čini se težim, pa ipaK, Amerikanci su uspjeli postići načelni dogovor sa Rusima da obuzdaju nove Asadove hemijske napade.

SAD su svjesne da je Rusija nezaobilazni partner u rješavanju sirijskog problema jer su Rusi jedini u stanju da kontroliraju ponašanje Asadovog režima i iranskih milicija.

Za SAD nije nužno da režim Bešara Asada bude uništen, štaviše, smatraju da je režim bitan faktor u borbi protiv IDIŠ-a i drugih islamskih grupa koje smatraju terorističkim, ali ne žele da to Asad koristi za tlačenje Sirijaca.

Natrag u Ženevu

Očuvanje režima, pak, za SAD ne znači i ostanak Asada na vlasti. Amerikanci više nego ikad do sad insistiraju na tome da se Asadova vladavina mora okončati i željeli bi da mu se sudi za ratne zločine.

Sjedinjene Američke Države žele da se proces ženevskih pregovora između opozicije i režima nastavi, ali će za to biti potrebno prisustvo političkog vođstva sirijske opozicije koje ima dovoljno snažne političke i vojne kapacitete da izaziva respekt režima. To bi se moglo desiti nakon što opozicija zauzme Rakku i na drugim područjima koja kontrolira uspostavi političku i vojnu vlast jasnih kontura.

Pripremio: Abdullah Nasup

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA