SAFF

Organizatori Dana bijelih traka agresivno bježe od spomena da su Bošnjaci žrtve genocida u Prijedoru?

Facebook
Twitter
WhatsApp

Međunarodni Dan bijelih traka i ove godine će biti obilježen 31. maja šetnjom kroz Prijedor te postavljanjem ruža sa imenima ubijene djece na glavnom trgu u ovom gradu. Organizator ovog dana je inicijativa Jer me se tiče, a koju predvodi Emir Hodžić.
Podsjećamo, simbolika bijelih traka dolazi od 31. maja 1992.godine, kada su vlasti bosanskih Srba u Prijedoru (kasnije i u nekim drugim mjestima) izdale naredbu putem lokalnog radija kojom se naređuje nesrpskom stanovništvu da obilježi svoje kuće bijelim zastavama ili čaršafima, i da pri izlasku iz kuća stave bijele trake oko rukava. Ovo je bio početak kampanje istrebljenja u kojoj su provođene masovne egzekucije, silovanja, otvarani koncentracioni logori i činjeni drugi zločini, čiji je konačni ishod bio uklanjanje 94 posto Bošnjaka i Hrvata s teritorije opštine Prijedor. Nažalost, tokom agresije na BiH u Prijedoru je ubijeno 102 bošnjačke djece.
Zato je ova manifestacija važna. Međutim, Organizatori Dana bijelih traka agresivno bježe od spomena da su Bošnjaci žrtve genocida u Prijedoru? Emir Hodžić, poznati vicešampion u jedenju čvaraka, čovjek koji je glavni organizator Dana bijelih traka u intervjuu za Radio Slobodna Evropa upadljivo naglašava da su žrtve u Prijedoru građani i da nije važna njihova etnička pripadnost, također naglašava da on i njegovi saradnici nisu bošnjački nacionalisti i ekstremisti. Ovakav način obilježavanja genocida u Prijedoru je uvreda za žrtve i iskrivljivanje istine. Kao da se žrtva pravda zločincu, iako je ubijena žrtva ne smije spomenuti svoj identitet kako ne bi povrijedila zločinca. Isticanje da su Bošnjaci žrtve genocida u Prijedoru je jedina istina, a prizananje Srba da su počinili genocid nad Bošnjacima u Prijedoru jedini je put do pomirenja. A ovaj put koji nudi Emir Hodžić vodi u krčmu gdje se održava natjecanje u jedenju čvaraka.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA