SAFF

U Egiptu otkriveno groblje s milion mumija

Facebook
Twitter
WhatsApp

Već dugo znamo da su egipatske faraone mumificirali i ukopavali u spektakularnim piramidama, a sad znamo gdje su završavali ‘obični’ stanovnici starog Egipta nakon smrti.
Za razliku od faraona, oni su umjesto u piramidama ukopavani na Fag el-Gamous groblju na kojem leži više od milion mumija. Antičko groblje otkrio je tim arheologa s američkog Brigham Young sveučilišta.
Američki arheolozi vrše istraživanja na Fag el-Gamous lokalitetu već 30 godina, a svoja otkrića napokon su podijelila s javnosti, piše livescience.com.
‘Prilično smo sigurni da na groblju ima više od milion grobova. Veliko je i načičkano mumijama’, kaže voditeljica projekta Kerry Muhlestein.
Ljudi ukopavani na groblju nisu pripadali vladajućim kastama starog Egipta. Često su ukopavani bez grobnih priloga koji su im, prema vjerovanju, trebali olakšavati prijelaz u zagrobni svijet.

Unutrašnji organi pokojnika uglavnom nisu bili izvađeni, što je jedan od preduvjeta mumificiranja. Umjesto toga, za prirodni postupak mumificiranja pobrinula se suha, pustinjska klima.

Screenshot_48

Ne bi trebali upotrebljavati termin ‘mumificiranje’ kad opisujemo što se dogodilo s tim tijelima, osim u najširem mogućem kontekstu’, objašnjava Muhlestein.

Unatoč očiglednom niskom društvenom statusu ukopavani na Fag el-Gamousu, arheolozi su ipak pronašli neke odlično sačuvane umjetnine i predmete izrađene od stakla i lana.
‘Veći dio njihovog bogatstva, kojeg nisu imali previše, pokopan je zajedno s njima’, kaže Muhlestein.

Pronađeno je i mumificirano tijelo djeteta starog 18 mjeseci koje je pokopano skupa s nekoliko odraslih ljudi. Dijete je bilo umotano u tuniku, na stopalima je imalo pletene papuče, a na rukama po dvije narukvice.

‘Imamo dokaze kako je na djetetu iskušan potpun proces mumifikacije. Palci, nokti, jezik i mozak su odlično sačuvani, a nakit nas navodi na zaključak kako je riječ o djevojčici, iako nismo posve sigurni.’

‘Pokopana je s velikom pažnjom iz čega je očigledno kako ju je sahranjivao netko kome je bilo jako stalo do nje. Jako tužno, ali uspjeli su u namjeri da je dostojno pokopaju’, dodaje voditeljica projekta.

Arheolozi još uvijek nisu uspjeli dokučiti odakle toliki broj mumija u egipatskoj pustinji. U blizini se nalazi tek jedno selo, a antička Philadelphia, staroegipatski grad čiji se ostaci također nalaze blizu Fag el-Gamousa, imao je svoje, zasebno groblje.

Groblje na kojem su arheolozi u proteklih tridesetak godina iskopali više od 1.000 mumija, počelo se koristiti 2.000 godina pr. Kr..

Muhlestein najavljuje nove objave o fascinantnim otkrićima u Fag el-Gamousu. Spomenula je mumiju muškarca visokog dva metra kojeg su prilikom pokapanja morali presaviti u pojasu kako bi stao u grob te mumije plavokosih i crvenokosih stanovnika Egipta koji su pokapani na izdvojenim dijelovima džinovskog groblja usred pustinje.

Jutarnji.hr

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA