Direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije iz Ljubljane, gostujući u Bosanskom vjestniku, na FACE TV, Zijad Bećirović, govorio je o izboru novog visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, geopolitičkim odnosima i aktuelnoj političkoj situaciji u zemlji.
– Kalabuhov ovdje drži konce, strateški su pozicionirani i kontrolišu situaciju u BIH. Evropa očekuje da djeluje, ima namjeru ali Rusi su se pozicionirali i prisutni su na cijeloj teritoriji BIH! Rusi žele izlaz na toplo more – Neum. I Hrvatska ima dobre i bliske veze sa Moskvom, iako je Plenković “evropejac” – rekao je.
– Ako se rat desio prije, može se desiti ponovo. U BiH se odvija proxy različitih interesnih sfera. BiH predstavlja meki trbuh Evropske unije i Evropa je to shvatila nakon rata u Ukrajini. Sve je moguće – rekao je Bećirović.
Govoreći o izboru novog visokog predstavnika, istakao je da su odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i vodećih zemalja Evropske unije veoma kompleksni.
– Krišok nije najsretniji izbor, makar bio i zamjenik. Sada se remeti taj dogovor, a SAD imaju svog evropskog kandidata – Landija. Italija je po svemu problematična, ima elemente neofašizma. Landi dolazi iz reda Malteških vitezova i to nije dobro za BiH. Oni su diplomate koji niti smrde niti mirišu. Bezbojni su – kazao je.
Dodao je kako smatra da Evropa neće dozvoliti drugim silama, poput Kine i Rusije, da popune geopolitički vakuum na Balkanu.
– Vidimo da su ruski obavještajci vrlo vješti. Ukrajinci su iz te iste škole i znaju im se suprotstaviti. Vidimo da je to uigrana ekipa u BiH – Čović i Dodik – koji rade za interese Rusije. Rusi su korupcijom kontaminirali cijeli Brisel. Dodikov kapital je siguran u Sloveniji, iako on ne može ući u Sloveniju – izjavio je on.
Bećirović je naveo da, prema njegovom mišljenju, „nije samo Dodik i Čović u toj ekipi“.
– Vidite da svugdje ima ruskog, britanskog i njemačkog potpisa. Može se prepoznati gdje je čiji uticaj. SDA nije nastala u Sarajevu, nego u Zagrebu. Kancelarija koju je osnovao Dodikov sin ima za namjeru otcjepljenje RS-a, a Ana Trišić Babić je samo fikus tu. Godišnje Federacija BiH izdvaja oko milijardu KM više novca u preraspodjeli za Republiku Srpsku. Ali niko ne reaguje jer su svi u tim talovima – zaključio je Bećirović.

