Bliski istok

Amerika izvela nove napade na Iran: ‘Ovo je rat na sve ili ništa‘

Američka vojska objavila je da je izvela nove napade na vojne ciljeve u Iranu 12. noć zaredom.

Napadi su započeli u četvrtak ujutro po iranskom vremenu (23:30 po srednjoeuropskom vremenu u srijedu), saopćilo je američko Centralno zapovjedništvo (CENTCOM).

„Misija će nastaviti dodatno umanjivati ​​iransku sposobnost da prijeti civilnim pomorcima i trgovačkim brodovima koji prolaze kroz regionalne vode“, saopćio je CENTCOM.

Ranije u srijedu, predsjednik SAD-a Donald Trump rekao je da ne vjeruje da je Iran spreman postići dogovor.

Kad god bi Teheran pristao na kompromis, pokušao bi ga promijeniti, rekao je Trump. „Nisu spremni. Bit će spremni vrlo brzo“, rekao je, u izjavi koja bi se mogla protumačiti kao indirektna prijetnja.
Ranije u srijedu, Trump je izdao eksplicitnije upozorenje, rekavši da će Sjedinjene Države “bombardirati i uništiti” most ili elektranu u Iranu svaki put kada ta zemlja napadne brod u Hormuškom tjesnacu. Mostovi i elektrane u Teheranu ili blizu iranskog glavnog grada također će biti meta napada, napisao je Trump na svojoj platformi Truth Social.

Iranski mediji su izvijestili da su u američkom napadu raketama dvije osobe ubijene kod graničkog prijelaza Shalamcheh s Irakom a da su u drugom napadu gađani vojni položaji u Bushehru.

Rat na ‘sve ili ništa‘

Iran prijeti da će spriječiti izvoz nafte iz drugih zemalja u regiji ako sam ne bude mogao izvoziti vlastitu uslijed sukoba sa Sjedinjenim Državama.

„Ovaj rat ne ostavlja srednji put, on je na sve ili ništa“, napisao je u srijedu na X-u Mohammad Bagher Ghalibaf, predsjednik iranskog parlamenta i glavni pregovarač.

„U ovoj regiji, ako mi ne možemo prodati svoju naftu, onda nitko drugi neće moći.“

„Naša sigurnost je preduvjet za svu regionalnu infrastrukturu; bez nje ništa ne ostaje sigurno”, dodao je.

Facebook
WhatsApp
X
Email
PREPORUKA