SAFF

Iračko-iranski odnosi: Nogometna pobjeda u političkom kontekstu

Facebook
Twitter
WhatsApp

Piše: Abdullah Nasup

Jučer je između Iraka i Irana odigrana utakmica dvostrukih nogometnih kvalifikacija za SP i Azijski kup.

Utakmica je odigrana u sjeni masovnih demonstracija u Iraku, a gnjev demonstranata zbog loše socijalne i ekonomske situacije usmjeren je protiv proiranske političke elite koja vodi zemlju i protiv uplitanja iranskog režima unutrašnja pitanja Iraka.

Irak je pobijedio 2:1, a demonstranti okupljeni na bagdadskom trgu Tahrir, golove svoje reprezentacije slavili su političkim pokličima protiv iranskog režima.

Možda je jedan od razloga političkih tenzija koje su pratile ovaj susret to što iračka reprezantacija zbog trenutne eskalacije nemira i masovnih demonstracija nije mogla igrati utakmicu na domaćem terenu, odnosno u Baski, kako je bilo predvićeno, nego je utakmica premještena u glavni grad Jordana, Aman.

Američka ambasada u Bagdadu nije propustila priliku za političku eksploataciju ove utakmice, pa se, tako, američki ambasador slikao u dresu iračke reprezentacije sa loptom u ruci uz poruku: „Sjedinjene Države nadaju se da će Irak nastaviti s odličnim igrama i da će ostvariti pobjedu.”

Zbog masovnih narodnih demonstracija u kojima se traži smjena političkog establišmenta kojeg podržava iranski režim, utakmica je dobila poseban značaj koji prevazilazi sportske okvire. Irački aktivisti od ranog jutra su bili veoma aktivni, a objave na društvenim mrežama jasno su pokazivale da Iračani utakmicu posmatraju kroz politički kontekst.

Nakon utakmice građani Bagdada ispunili su gradske ulice i trgove slaveći pobjedu nad Iranom. Slavlje je bilo popraćeno i pucnjavom iz automatskog pješadijskog oružja.

Ovom pobjedom iračke reprezentacije nad reprezentacijom koja predstavlja sve omraženiji režim među Iračanima, režim čije miješanje u unutrašnja pitanja njihove zemlje Iračanima nije donijelo ništa osim povećanja nesreće bijede, Iračani su dobili makar moralnu satisfakciju.

Iračkim nogometaršima bilo je zabranjeno da nošenjem crnih traka ili minutom šutnje odaju počast stradalim demonstrantima, ali su irački reprezentativci svoju solidarnost pokazali slavljenjem golova tako što su stavljali maske za lice, skrećući pažnju na problem policijskog korištenja suzavca protiv demonstranata.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA