SAFF

Karabegović: Najveći apsurd je kada me bh. graničari na povratku u BiH pitaju kuda sam krenuo

Facebook
Twitter
WhatsApp
danijalaneskarabegovic

Piše: Ezher Beganović

Al Jazeera Balkans jučer je objavila tekst o problemima koje imaju muslimani u Americi na aerodromima prilikom putovanja. Slične probleme imaju brojni građani Bosne i Hercegovine, tačnije Bošnjaci kada prelaze granicu BiH ili putuju preko sarajevskog aerodroma. Također, iste procedure bh građani prolaze na granici sa Hrvatskom. Procedure su svugdje u svijetu slične. Višesatno zadržavanje i ispitivanje o nevažnim stvarima, nagovaranje na obavještajnu saradnju ( Ovu metodu najviše koriste hrvatski obavještajci. Kada zaustave nekoga od Bošnjaka na svojoj granici Hrvati mu obavezno, uz postavljanje bezbroj glupih pitanja, ponude da bude njihov agent u Bosni i Hercegovini), te bahato ponašanje sigurnosnih službenika. Rijetki su oni koji žele o ovoj temi progovoriti. Jedini koji je pristao da za Saff otvoreno govori o ovom problemu je Tuzlak Danijaal Karabegović.

„ U zadnjih pet godina, svaki put, prilikom ulaska i izlaska iz Bosne i Hercegovine, doživljavam brojna iskušenja. Iako sam državljanin Bosne i Hercegovine, odnosno rođeni sam Bosanac, iako imam pismene izjave Granične policije BiH, sigurnosne agencije SIPA, Interpola da se nikakva istraga ne vodi protiv mene, svaki put doživljavam sve gore i gore provokacije i iskušenja. Kada dođem na aerodrom ili na neki granični prelaz uvijek isto slijedi. Prilikom predavanja pasoša graničnoj kontroli, policajac stavlja pasoš na skener, nakon čega se na monitoru pojavi riječ potraga, ekran “pocrveni”, dok policajac telefonira meni pokazuje da se parkiram u stranu. Onda uzimaju sve lične dokumente, kreditne kartice, cedulje i sve to nose na skeniranje. Dalje slijedi davanja izvještaja gdje i kod koga idem, razlog odlaska iz BiH, koliko ću se zadržati, koliko novca imam kod sebe. Auto se ‘naopačke’ pretražuje. Zapisuju moj izgled, visina, težina, boja očiju i kose, i broj cipela. Sve ovo se odnosi i na moje saputnike, pa makar bili moja djeca ili supruga. Znači ovo se sve radi prilikom ulaska i izlaska iz BiH. Dešavalo se prilikom kontrole da svaki kofer iznesem iz auta i onda dvojica policajaca sve to ispreturaju, pregledaju, i kad završe sa pregledom šef granične stanice dolazi i kaže : ‘ Moje kolege nisu dobro pregledali, vadi sve stvari napolje da se ponovo pregleda’, Često se dešavalo da su prolaznici, prilikom policijskog maltretiranja, dobacivali ‘ vehabija’, a na moju žalbu policajcu, koji me pregleda, on bi samo odmahnuo glavom. Nakon toga me puštaju da nastavim sa putovanjem. Najveći apsurd se desi kada me graničari prilikom ulaska u BiH pitaju: ‘ Gdje si krenuo’?
Situacija je još gora i ponižavajuća na sarajevskom aerodromu. Ne smijem odmah predati prtljag na cheking šalter jer će mi istovariti stvari iz aviona, već mi se to dogodilo, već se moram prvo prijaviti GPBIH, da uz prisustvo dva policajca skeniram prtljage, uprkos skenu moram otvoriti sve prtljage da ih policajac pregleda, nakon pregleda zajedno sa policijom idem prema cheking šalteru da uz prisustvo policije predam svoj prtljag. Važno je pojasniti da svaki prtljag, prije nego što se ukrca u avion, prolazi kroz skener u prostoriji za utovar i “njuškanje” psa koji je istreniran da traži sumnjive stvari.
Žalio sam se Parlamentarnoj komisiji za ljudska prava, pet mjeseci je trebalo da daju odgovor. Na kraju, Komisija je zaključila da moja prava nisu bila ugrožena. Pokrenuo smo tužbu na sudu BiH, i dok je trajala procedura, nisam imao nikakvih problema na granici, ekran je bio Zelen, čak su me policajci Granične službe ubjeđivali da me nikad nisu pregledali na način na koji sam ranije opisao. Ali kad se Sud BiH izjasnio da moja prava nisu ugoržena i da ne znaju o čemu se radi, u roku dva dana opet su počeli isti pregledi, peglanja, i maltreriranja. Sad sam na Ustavnom Sudu BiH i ići ću do Strazbura ako treba. Kroz sudske procese utvrđeno je da sigurnosne službe protiv mene ne vode nijedan proces, nisam počinio ni jedan prekršaj, čist sam ko suza. Pa ipak, poniženja ne prestaju”, zaključuje ogorčeni Danijaal Karabegović.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA