SAFF

Omer Celik: Turske oružane snage su spremne ispuniti ono na što su se obavezale kada istekne period koji je dat Assadovim snagama

Facebook
Twitter
WhatsApp

Glasnogovornik vladajuće turske Stranke pravde i razvoja (AK Parti) Omer Celik izjavio je kako su turske oružane snage spremne ispuniti ono na što su se obavezale, ako se snage režima Bashara al-Assada u zadanom roku ne povuku sa područja koja su proteklih sedmica zauzeli unutar deeskalacijske zone Idlib, javlja Anadolu Agency (AA).

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan održao je konsultativni sastanak s nekoliko zastupnika Velike narodne skupštine Republike Turske iz reda AK Partije, a nakon sastanka novinarima se obratio glasnogovornik te političke opcije Celik i kazao da je današnji sastanak dio priprema za kamp kojeg će rukovodstvo partije održati početkom aprila u Kizilcahamamu.

Komentirajući dešavanja u ratom zahvaćenoj Siriji, Celik je odao počast turskim šehidima koji su položili svoje živote u deeskalacijskoj zoni Idlibu u kojem turske snage provode mirovnu misiju u skladu sa sporazumom koji je u Sočiju postignut 2018. godine.

“Događaji u Idlibu i cijeloj Siriji svakodnevno potvrđuju koliko su ispravne i prijeko potrebne mjere i borba protiv terorizma koje Turska odlučno provodi. Operacijama Štit Eufrata, Maslinova grana i Izvor mira turske snage su spriječile da se u 30 kilometara širokom sirijskom pograničnom pojasu uspostavi teroristička paradržavna tvorevina”, kazao je Calik.

Naglasivši da aktivnosti koje Turska provodi u Siriji imaju isključivo humanitarne ciljeve, Celik je kazao da će ta zemlja odlučno nastaviti svoje aktivnosti.

“Sve pripreme su završene i turske oružane snage su spremne ispuniti ono na što su se obavezale kada istekne period koji je dat snagama Assadovog režima da se povuku van utvrđenih granica deeskalacijske zone Idlib. Niko ne treba preispitivati odlučnost Turske po tom pitanju. To je pitanje koje se direktno odnosi na nacionalnu sigurnost Turske”, kazao je Celik.

Celik je također kazao da je agresivnost snaga režima Bashara al-Assada u Idlibu nedopustiva i da Turska neće pristati na opsadu kontrolnih punktova na kojima je turska vojska.

Provincija Idlib najveća je utvrda sirijske opozicije u kojoj se trenutno nalazi blizu četiri miliona stanovnika, što lokalnog, što izbjeglih iz drugih regija. To je dvostruko veća populacija od one koju je Idlib imao prije početka rata u Siriji.

Uz posredstvo Turske, Rusije i Irana, tokom majskih pregovora 2017. godine, u Astani je Idlib proglašen zonom deeskalacije, baš kao i regije Homs, Istočna Guta i Deraa-Kuneytra. Assadove režimske snage su iskoristile uspostavljeno primirje i uz podršku ruskih zračnih snaga zauzele sve tri regije, dok je Idlib ostao pod kontrolom opozicije. Stotine hiljada civila iz tih regija su izbjegle u Idlib i to u regije na samoj sirijsko-turskoj granici.

U Sočiju je 17. septembra 2018. postignut dodatni dogovor o prekidu sukoba i uspostavi demilitarizirane zone u Idlibu. Shodno dogovoru, opozicione snage su narednog mjeseca povukle teško naoružanje iz Idliba.

Međutim, snage odane Assadovom režimu i njemu savezničke ruske zračne snage ubrzo su nastavile artiljerijske i zračne napade te pokrenule i kopnenu ofanzivu u Idlibu. Assadove režimske snage zauzele su nekoliko regija unutar deeskalacijske zone Idlib, a turske vlasti su dale rok režimskim snagama da se do kraja mjeseca povuku izvan granica deeskalacijske zone.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA