SAFF

Zvizdić: BiH za sedam mjeseci dobila sedam projekata vrijednih više od milijardu KM

Facebook
Twitter
WhatsApp

Samiti koji su nedavno održani u Sofiji, Londonu i Briselu bili su vrlo uspješni i korisni za BiH, kako sa stanovišta ekonomskog razvoja i novih investicija, tako i na putu evropskih integracija naše države, dobre regionalne saradnje i očuvanja stabilnosti, ocijenio je danas predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić.

– Vrlo smo zadovoljni dogovorenim sporazumima vezanim za BiH u okviru inicijative 16+1. Na sastanku sa premijerom NR Kine konstatovali smo vrlo dobre bilateralne odnose, posebno u oblasti saradnje na polju ekonomije i jačanja vanjskotrgovinskih odnosa, te obrazovanja i kulture – kazao je Zvizdić.

On je rekao kako će izvoz proizvoda animalnog porijekla, mlijeka i mliječnih proizvoda na kinesko tržište biti izvanredna prilika za bh. proizvođače, te najavio da će Kina biti partner Mostarskog sajma 2019. godine.

– Već ove godine očekujemo oko 50.000, a možda i više turista iz Kine. Iduće godine očekujemo da se taj broj i udvostruči jer projekat “Putevima Valtera” predstavlja jednu od najvećih turističkih atrakcija za koju je zainteresirano desetine hiljada Kineza koji dolaze u BiH i Srbiju. U tom smislu smo pokrenuli aktivnosti za izradu sporazuma za uspostavljanje avio linija Peking-Sarajevo – kazao je Zvizdić.

Zvizdić je najavio i međunarodnu konferenciju o inovacijama koja bi trebala biti održana u BiH od 5. do 8. novembra ove godine – digitalizacija i razvoj zapadnog Balkana.

Na samitu u Londonu, prema njegovim riječima, dominirale su tri tematske cjeline: pitanje ekonomije, vanjske politike i sigurnosti.

– BiH je imala najkvalitetnije i najbolje pripremljene projekte iz oblasti ekonomije. Od ukupno devet predstavljenih projekata, BiH je dobila tri investiciona projekta u vrijednosti od 275 miliona eura. Riječ je o tri dionice na autoputu Vc i jedan projekat tehničke pomoći na autoputu Vc – rekao je Zvizdić, izrazivši očekivanje da će se ubrzati aktivnosti na izgradnji autoputa.

On je naglasio da je BiH za samo sedam mjeseci dobila sedam projekata u vrijednosti većoj od milijardu KM sa grant sredstvima većim od 180 miliona KM. U Londonu su, kako je kazao, potpisane četiri važne deklaracje: deklaracija o ratnim zločinima, nestalim osobama, o dobrosusjedskim odnosima i regionalnoj saradnji te izjava o borbi protiv korupcije.

Transportna, energetska i digitalna infrastruktura omogućit će integriranje zemalja zapadnog Balkana, međutim, povezivanje zemalja zapadnog Balkana nije početak stvaranja nove Jugoslavije, kao što to neki tvrde, naglasio je Zvizdić.

– U Londonu sam istakao potrebu da sarađuju države, a ne narodi iz različitih država. To je moj stav koji je različit od stava koji propagira gospodin Vučić. Važno je da sarađuju država BiH i država Srbija nego što se u prvi plan stavlja saradnja Srba i Bošnjaka, ili bilo kojih drugih naroda koji žive u različitim državama. Nijedan narod u BiH nema svoje dvije države. Bosanski Srbi imaju svoju državu i ona se zove Bosna i Hercegovina. Isto je i sa Bošnjacima i Hrvatima. Ako osiguramo dobru institucionalnu saradnju između država u regionu, to će biti i osiguranje stabilnosti svih naših naroda – rekao je Zvizdić.

On je govorio i o rezultatima posjete bh. delegacije Briselu.

– Dobili smo 655 dodatnih pitanja koja su u procesu pripreme odgovora, radne grupe su počele raditi. Želim da pozovem sve da pripremu tih odgovora pokušamo odvojiti od trenutne predizborne kampanje, od ponovnih tema izazivanja raznih tenzija, strahova i ucjena koje možemo ovih dana pročitati na Facebook stranicama članova pojedinih političkih partija. Mi ćemo vrlo brzo usvojiti Strategiju energetskog sektora i time ćemo zaokružiti četiri strategije zbog kojih je BiH ranije izgubila IPA fondove u iznosu od 500 miliona eura. Sada ćemo višestruko povećati mogućnost za fondove EU, posebno za oblasti energetike, privrede i okoliša – zaključio je Zvizdić.

Izvor: Faktor

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA