SAFF

Libija: Zbog blokada naftnih polja i luka ekonomski gubici veći od 100 milijardi dolara

Facebook
Twitter
WhatsApp

Kumulativni gubici proizašli iz trenutnih blokada koje su u Libiji nametnule pobunjeničke snage na čelu sa Khalifom Haftarom iznose blizu pet milijardi dolara, saopćila je Nacionalna naftna korporacija Libije (NOC), usred eskalacije sukoba između snaga Vlade nacionalnog jedinstva Libije i Haftarovih milicija, prenosi Anadolu Agency (AA).

Naftni terminal El Sharara zauzele su tokom vikenda grupe lojalne Haftaru, prekidajući vezu sa sjeverozapadnom lukom Zawiya, ključnom lukom za izvoz nafte.

NOC je ukazao na ozbiljne gubitke koji su utjecali na libijsku državu kao rezultat čestih blokada naftnog sektora od 2011. godine i dodao da su “posljedice postale vidljive u različitim aspektima života u Libiji“.

U saopćenju se naglašava da je kao rezultat blokada naftnih polja i luka od jula 2016. do septembra 2019. godine koje je izazvao samoinicijativni lider libijske milicije Ibrahim Jadran, libijska ekonomija pretrpjela ogromne gubitke koji su premašili “100 milijardi američkih dolara”.

Prema NOC-u, gubici zemlje zbog trenutne Haftarove blokade iznose 4,9 milijardi dolara, za koje je rečeno da ih je nemoguće nadoknaditi iz postojećih rezervi.

Iz ove kompanije poručili su da će ovakva dešavanja veoma negativno i štetno utjecati na ekonomiju zemlje u narednom periodu.

“Taj iznos mogao je pokriti dio državnih troškova kao što su plate, subvencije za gorivo ili kriza pandemije koronavirusa ili druge krize. Pandemija je pojela ogromna sredstva u drugim zemljama bogatim naftom koje već imaju snažnu ekonomiju”, navodi se.

NOC je već u januaru ove godine upozorio da će Libija morati smanjiti proizvodnju nafte na 72.000 barela dnevno, ukoliko se nastave blokade njenih naftnih postrojenja.

Glasnogovornik NOC-a rekao je tada da je dnevna proizvodnja, prije nego što su snage lojalne generalu Haftaru zatvorile naftovod i velike naftne luke na istoku zemlje, iznosila 1,2 miliona barela.

NOC je dodao da su, zbog zatvaranja naftovoda i luka, veća naftna polja na jugozapadu Libije primorana početi obustavljati proizvodnju.

Prema podacima Administracije za energetske informacije SAD-a (EIA), najveći proizvođač sirove nafte u svijetu je SAD, a potom slijede Saudijska Arabija, Rusija, Kanada, Kina, Irak, Ujedinjeni Arapski Emirati, Brazil, Iran i Kuvajt.

Libija je poprište duboke političke i sigurnosne krize još od 2011. godine kada je ubijen Muammar Gaddafi. Lider separatističkih snaga na istoku Libije Khalifa Haftar u aprilu prošle godine je pokrenuo napad za zauzimanje Tripolija, što su osujetile snage Vlade nacionalnog jedinstva Libije.

Facebook
Twitter
WhatsApp

PREPORUKA